Olbrzymi dźwig przejechał przez Gdynię. Trzeba było zamknąć ruch.

38 m długości, 7,4 m szerokości i 10,5 m wysokości. To olbrzymi dźwig, który przejechał ulicą Kontenerową do BCT w Gdyni. Aby mógł bezpiecznie dostać się na statek, w sobotę w nocy trzeba było zamknąć ruch.

Ten olbrzymi ładunek to dźwig do montażu na specjalistycznych jednostkach obsługujących platformy wiertnicze do prac podwodnych. Jego waga to 252 t. Cały zestaw natomiast ważył aż 384 t. To tyle co prawie cztery płetwale błękitne, czyli największe i najcięższe wieloryby na świecie.

Transport dźwigu trwał około trzech godzin. Na specjalnej platformie został on przewieziony ulicą Kontenerową do terminalu BCT, gdzie następnie zostanie załadowany na jednostkę, która będzie z nim dalej pracowała. Ten niecodzienny zestaw miał do pokonania ponad kilometr.

Za transport odpowiedzialny był Portowy Zakład Techniczny z Gdyni.

Portowy Zakład Techniczny działa na rynku od 1995 roku. Spółka powstała w wyniku restrukturyzacji i przejęcia potencjału dawnych wydziałów zaplecza technicznego portu.

Jej działalność skoncentrowana jest na trzech głównych kierunkach usługowych: kompleksowych montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dźwigów i suwnic; naprawach i remontach urządzeń przeładunkowych i transportowych; kompleksowych usługach budowlanych i instalacyjnych obiektów infrastruktury portowej.

Od momentu powstania spółki, sukcesywnie zwiększa ona zakres usług oraz poszerza krąg klientów, notując systematyczny wzrost sprzedaży. Wieloletnie doświadczenia w zakresie montażu kontenerowych urządzeń dźwigowych procentują w wielu prestiżowych realizacjach w kraju i zagranicą.